Engelberglauf
March 2027
64839 Großheubach
64839 Großheubach
Wettbewerbe
- 6.4k Walk (teams)
- 6.4k Run & Walk
- 10k
- 13.1M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 27, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 02:20 PM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 6.4 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kloster Engelberg, 63820 Großheubach
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 27, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 02:20 PM |
| Sport: | Run & walk |
| Distance: | 6.4 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 180 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 180m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kloster Engelberg, 63820 Großheubach
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 27, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 02:10 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 230 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 230m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kloster Engelberg, 63820 Großheubach
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 27, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 02:05 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 480 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 480m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kloster Engelberg, 63820 Großheubach
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
2285/996909/2026-04-09 14:31:02