Faakerseelauf
9583 Faak am See
- 4.5k
- 4.5k Nordic walk
- 10.5k
- 13.1M
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 4.5 K |
| Course profile: | flat course |
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Eventgelände Arneiz, Seeuferlandestraße 53, 9583 Faak am See
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Eventgelände Arneiz, Seeuferlandestraße 53, 9583 Faak am See
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Eventgelände Arneiz, Seeuferlandestraße 53, 9583 Faak am See
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Eventgelände Arneiz, Seeuferlandestraße 53, 9583 Faak am See
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Eventgelände Arneiz, Seeuferlandestraße 53, 9583 Faak am See
children/youth
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 4.5 K |
| Course profile: | flat course |
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Eventgelände Arneiz, Seeuferlandestraße 53, 9583 Faak am See
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Eventgelände Arneiz, Seeuferlandestraße 53, 9583 Faak am See
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Eventgelände Arneiz, Seeuferlandestraße 53, 9583 Faak am See
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Eventgelände Arneiz, Seeuferlandestraße 53, 9583 Faak am See
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Eventgelände Arneiz, Seeuferlandestraße 53, 9583 Faak am See
children/youth
Race Overview
| Date: | expected Sunday, July 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10.5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 85 meters |
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Eventgelände Arneiz, Seeuferlandestraße 53, 9583 Faak am See
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Eventgelände Arneiz, Seeuferlandestraße 53, 9583 Faak am See
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Eventgelände Arneiz, Seeuferlandestraße 53, 9583 Faak am See
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Eventgelände Arneiz, Seeuferlandestraße 53, 9583 Faak am See
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Eventgelände Arneiz, Seeuferlandestraße 53, 9583 Faak am See
children/youth
Race Overview
| Date: | expected Sunday, July 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 85 meters |
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Eventgelände Arneiz, Seeuferlandestraße 53, 9583 Faak am See
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Eventgelände Arneiz, Seeuferlandestraße 53, 9583 Faak am See
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Eventgelände Arneiz, Seeuferlandestraße 53, 9583 Faak am See
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Eventgelände Arneiz, Seeuferlandestraße 53, 9583 Faak am See
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Eventgelände Arneiz, Seeuferlandestraße 53, 9583 Faak am See
children/youth
Nearby accommodations
Contact
Susalitsch 30
9585 Gödersdorf
Austria
Email: office@faakerseelauf.at
Links: Official race info |
Website
7234/970229/2025-07-18 09:11:03