Grenzgänger Wandermarathon & Trail Run
Sat, July 11, 2026
83486 Weißbach bei Lofer
83486 Weißbach bei Lofer
Wettbewerbe
- 10k Trailrun
- 17.4k Hiking
- 17.4k Trailrun
- 17.4k Trailrun (relay)
- 30.7k Trailrun
Race Overview
| Date: | Saturday, July 11, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hinterseestraße, 83486 Weißbach bei Lofer
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hinterseestraße, 83486 Weißbach bei Lofer
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, July 11, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | hiking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 17.4 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 804 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 804m and descents with a total elevation loss of 804m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hinterseestraße, 83486 Weißbach bei Lofer
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hinterseestraße, 83486 Weißbach bei Lofer
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, July 11, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 17.4 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 804 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 804m and descents with a total elevation loss of 804m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hinterseestraße, 83486 Weißbach bei Lofer
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hinterseestraße, 83486 Weißbach bei Lofer
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, July 11, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 17.4 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 550 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 550m and descents with a total elevation loss of 550m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hinterseestraße, 83486 Weißbach bei Lofer
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hinterseestraße, 83486 Weißbach bei Lofer
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, July 11, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 30.7 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1446 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1446m and descents with a total elevation loss of 1446m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hinterseestraße, 83486 Weißbach bei Lofer
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hinterseestraße, 83486 Weißbach bei Lofer
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
28046/997291/2026-04-13 18:53:05