Halltalexpress - Bike und Berglauf Teambewerb
Sat, June 13, 2026
6067 Absam
6067 Absam
Wettbewerbe
- Bike & Run (teams, 10,4 km)
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | Bike & Run |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10.4 K |
| Cycling: | 5.2 K |
| Running: | 5.2 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 680 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 680m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hackl, 6067 Absam
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Herrenhäuser, 6067 Absam
Nearby accommodations
Contact
27975/1004249/2026-05-19 22:39:05