Herbstwaldlauf – Dresdner Heide mit Hofewiese-TRAIL
November 2026
01465 Dresden
01465 Dresden
Wettbewerbe
- 4.5k
- 8.7k Nordic walk
- 9k
- 13.5k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, November 8, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:25 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 4.5 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hofewiese, Gänsefuß 55, 01465 Dresden
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, November 8, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:22 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 8.7 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hofewiese, Gänsefuß 55, 01465 Dresden
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, November 8, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:40 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 9 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hofewiese, Gänsefuß 55, 01465 Dresden
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, November 8, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:50 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hofewiese, Gänsefuß 55, 01465 Dresden
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
3484/984863/2025-11-22 17:37:17