11. Höhlerfestlauf
Sat, September 26, 2026
7548 Gera
7548 Gera
Wettbewerbe
- 5k
- 12k Walk/Nordic walk
- 12k
- 22k
Race Overview
| Date: | Saturday, September 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:05 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 14 |
| Course profile: | flat course |
| Time limit: | 1:00 hours |
Age restrictions
Participants must be 14 or older on race day.
Course
This race is on a flat loop course with multiple laps.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Gera, Neue Str. 23, Panndorfhalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gera, Neue Str. 23, Panndorfhalle
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:10 AM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 12 K |
| Participants: | everybody |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 120 meters |
| Timing: | not timed |
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 120m and descents with a total elevation loss of 120m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Gera, Neue Str. 23, Panndorfhalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gera, Neue Str. 23, Panndorfhalle
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 12 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 16 |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 200 meters |
| Time limit: | 2:30 hours |
Age restrictions
Participants must be 16 or older on race day.
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 200m and descents with a total elevation loss of 200m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Gera, Neue Str. 23, Panndorfhalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gera, Neue Str. 23, Panndorfhalle
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 22 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 18 |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 670 meters |
| Time limit: | 4:30 hours |
Age restrictions
Participants must be 18 or older on race day.
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 670m and descents with a total elevation loss of 670m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Gera, Neue Str. 23, Panndorfhalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gera, Neue Str. 23, Panndorfhalle
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
Post SV Gera
N.-A.-Ostrowski-Straße 2
07546 Gera
Germany
Tel.: 0365 412104
Email: ausdauerlauf@post-sv-gera.de
Link:
Website
N.-A.-Ostrowski-Straße 2
07546 Gera
Germany
Tel.: 0365 412104
Email: ausdauerlauf@post-sv-gera.de
Link:
Website
14314/984070/2025-11-08 22:35:05