Hohenbergtrail Birkweiler
August 2026
76831 Birkweiler
76831 Birkweiler
Wettbewerbe
- 5.5k
- 11.5k Trailrun
- 13.1M (Trailrun)
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5.5 K |
| Participants: | everybody |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 170 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 170m and descents with a total elevation loss of 170m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Weinstrasse, Birkweiler
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 11.5 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 16 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 420 meters |
| Time limit: | 01:50:00 hours |
Age restrictions
Participants must be 16 or older on race day.
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 420m and descents with a total elevation loss of 420m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Weinstrasse, Birkweiler
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1987-1996 |
| M/F 40: | year of birth 1977-1986 |
| M/F 50: | year of birth 1967-1976 |
| M/F 60: | year of birth 1957-1966 |
| M/F 70: | year of birth 1947-1956 |
| M/F 80: | year of birth 1937-1946 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Weinstrasse, Birkweiler
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
1726/976431/2025-09-14 08:37:02