Hotfoot Run Köln
August 2026
50769 Köln
50769 Köln
Wettbewerbe
- 5k Obstacle course
- 6k Obstacle course
- 10k Obstacle course
- 20k Obstacle course
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Sport: | obstacle course |
| Distance: | 5 K |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Oranjehofstraße 103-105, 50769 Köln
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | obstacle course |
| Distance: | 6 K |
| Participants: | adults and youth |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Oranjehofstraße 103-105, 50769 Köln
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | obstacle course |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Oranjehofstraße 103-105, 50769 Köln
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:00 PM |
| Sport: | obstacle course |
| Distance: | 20 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Oranjehofstraße 103-105, 50769 Köln
Nearby accommodations
Contact
28309/976010/2025-09-11 13:11:05