Ingelheimer Polderlauf
55218 Ingelheim
- 0.4k
- 0.8k
- 5k Walk
- 5k
- 10k
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 0.4 K |
| Participants: | young children |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Stadion, Im Blumengarten 42, 55218 Ingelheim am Rhein
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stadion, Im Blumengarten 42, 55218 Ingelheim am Rhein
children/youth
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:40 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 0.8 K |
| Participants: | children |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Stadion, Im Blumengarten 42, 55218 Ingelheim am Rhein
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stadion, Im Blumengarten 42, 55218 Ingelheim am Rhein
children/youth
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | flat course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Stadion, Im Blumengarten 42, 55218 Ingelheim am Rhein
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stadion, Im Blumengarten 42, 55218 Ingelheim am Rhein
children/youth
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | flat course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Stadion, Im Blumengarten 42, 55218 Ingelheim am Rhein
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stadion, Im Blumengarten 42, 55218 Ingelheim am Rhein
children/youth
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | flat course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Stadion, Im Blumengarten 42, 55218 Ingelheim am Rhein
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stadion, Im Blumengarten 42, 55218 Ingelheim am Rhein
children/youth
Nearby accommodations
Contact
7500/981965/2025-10-24 19:13:11