Internationaler Schluchseelauf
May 9 - May 10, 2026
79859 Schluchsee
79859 Schluchsee
Wettbewerbe
- 4.8k
- 11k Nordic walk
- 18.3k
- 18.3k Nordic walk
Race Overview
| Date: | Saturday, May 9, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:35 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 4.8 K |
| Participants: | adults |
| Age: | 10 to 15 |
| Course profile: | rolling course |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 10 and 15 on race day.
Course
This race is a rolling single-loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schluchseehalle, 79859 Schluchsee
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, May 10, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 11 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 15 |
| Course profile: | rolling course |
Age restrictions
Participants must be 15 or older on race day.
Course
This race is a rolling single-loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schluchseehalle, 79859 Schluchsee
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, May 10, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:10 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 18.3 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 16 |
| Course profile: | rolling course |
Age restrictions
Participants must be 16 or older on race day.
Course
This race is a rolling single-loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schluchseehalle, 79859 Schluchsee
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, May 10, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 18.3 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 15 |
| Course profile: | rolling course |
Age restrictions
Participants must be 15 or older on race day.
Course
This race is a rolling single-loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schluchseehalle, 79859 Schluchsee
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
1616/984241/2025-11-11 20:01:02