Inzeller Falkensteinlauf
Sat, July 18, 2026
83334 Inzell
83334 Inzell
Wettbewerbe
- 7.2k Nordic walk
- 7.2k
- 21.1k Nordic walk
- 13.1M
- 13.1M (relay)
Race Overview
| Date: | Saturday, July 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 7.21 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rathausplatz 5, 83334 Inzell
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, July 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:45 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 7.21 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rathausplatz 5, 83334 Inzell
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, July 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:45 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 21.0975 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rathausplatz 5, 83334 Inzell
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, July 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:30 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | everybody |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rathausplatz 5, 83334 Inzell
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, July 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:45 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rathausplatz 5, 83334 Inzell
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
2482/997295/2026-04-13 19:03:02