34. Kayher Kirschblütenlauf
Sun, April 19, 2026
71083 Herrenberg-Kayh
71083 Herrenberg-Kayh
Wettbewerbe
- 7.4k Walk
- 7.4k
- 14.2k
Race Overview
| Date: | Sunday, April 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:20 AM |
| Sport: | walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 7.4 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Grafenberghalle, Steinhauptstraße, 71083 Kayh
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, April 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:20 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 7.4 K |
| Participants: | everybody |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 140 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 140m and descents with a total elevation loss of 140m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Grafenberghalle, Steinhauptstraße, 71083 Kayh
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, April 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 14.2 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 250 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 250m and descents with a total elevation loss of 250m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Grafenberghalle, Steinhauptstraße, 71083 Kayh
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
6091/997231/2026-04-12 16:29:03