34. Körler Volkslauf
Sat, April 25, 2026
34327 Körle
34327 Körle
Wettbewerbe
- 5.3k
- 5.3k Walk/Nordic walk
- 10k Walk/Nordic walk
- 10k
- 18.9k
Race Overview
| Date: | Saturday, April 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5.3 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Empfershäuser Str., 34327 Körle
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, April 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:30 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 5.3 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Empfershäuser Str., 34327 Körle
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, April 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:40 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 10 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Empfershäuser Str., 34327 Körle
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, April 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:40 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Empfershäuser Str., 34327 Körle
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, April 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:20 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 18.9 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Empfershäuser Str., 34327 Körle
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
5103/983675/2025-11-02 12:05:03