Kraichgauman Cross-Duathlon
October 2026
76684 Östringen
76684 Östringen
Wettbewerbe
- Cross duathlon (15 km)
- Cross duathlon (39 km)
- Cross duathlon (relay, 39 km)
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 24, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | cross duathlon |
| Running: | 3.5 K |
| Cycling: | 8 K |
| Running: | 3.5 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Waldstraße 10, 76684 Östringen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Waldstraße 10, 76684 Östringen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 24, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | cross duathlon |
| Running: | 7 K |
| Cycling: | 28.5 K |
| Running: | 3.5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Waldstraße 10, 76684 Östringen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Waldstraße 10, 76684 Östringen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 24, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | cross duathlon |
| Running: | 7 K |
| Cycling: | 28.5 K |
| Running: | 3.5 K |
| Relay: | 2-person relay |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Waldstraße 10, 76684 Östringen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Waldstraße 10, 76684 Östringen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
13658/985295/2025-11-22 17:45:04