Lauf um den Leoganger Sonnberg
August 2026
5771 Leogang
5771 Leogang
Wettbewerbe
- 11k Hiking
- 11k relay
- 11k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 2, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | hiking |
| Distance: | 11 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Leogang, Steinbergstadion
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 2, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 11 K |
| Relay: | 3-person relay |
| Relay handoff point: | 3.5 / 4.5 / 3 km |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Leogang, Steinbergstadion
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 2, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 11 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 210 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 210m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Leogang, Steinbergstadion
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
8219/973608/2025-08-15 10:11:02