Salomon LINDKOGEL TRAIL presented by Raiffeisenbank Region Baden
March 2027
2540 Bad Vöslau
2540 Bad Vöslau
Wettbewerbe
- 10k Trailrun
- 21.5k Trailrun
- 34k Trailrun
- 54.5k Trailrun
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 21, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 10 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 370 meters |
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 370m and descents with a total elevation loss of 370m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
2540 Bad Vöslau, Maitail 2
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
2540 Bad Vöslau, Maitail 2
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 21, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 21.5 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1070 meters |
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 1070m and descents with a total elevation loss of 1070m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
2540 Bad Vöslau, Maitail 2
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
2540 Bad Vöslau, Maitail 2
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 21, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 34 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1420 meters |
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 1420m and descents with a total elevation loss of 1420m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
2540 Bad Vöslau, Maitail 2
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
2540 Bad Vöslau, Maitail 2
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 21, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 54.5 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 2370 meters |
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 2370m and descents with a total elevation loss of 2370m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
2540 Bad Vöslau, Maitail 2
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
2540 Bad Vöslau, Maitail 2
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
15374/996222/2026-04-03 10:21:04