21. Derentaler Löwenlauf
Fri, June 12, 2026
37691 Derental
37691 Derental
Wettbewerbe
- 6k Walk/Nordic walk
- 6k
- 8.5k Walk/Nordic walk
- 8.5k
- 12.7k Walk/Nordic walk
- 12.7k
Race Overview
| Date: | Friday, June 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:30 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 6 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Sportplatz, 37691 Derental
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Friday, June 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 6 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Sportplatz, 37691 Derental
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Friday, June 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:30 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 8.5 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Sportplatz, 37691 Derental
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Friday, June 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 8.5 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Sportplatz, 37691 Derental
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Friday, June 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:30 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 12.7 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Sportplatz, 37691 Derental
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Friday, June 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 12.7 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Sportplatz, 37691 Derental
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
5973/980834/2025-10-12 12:44:28