Lorsbacher Cross-Duathlon
November 2026
65719 Hofheim
65719 Hofheim
Wettbewerbe
- Cross duathlon (30 km)
- Cross duathlon (30 km)
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, November 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:30 PM |
| Sport: | cross duathlon |
| Running: | 5 K |
| Cycling: | 20 K |
| Running: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 500 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 500m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Bornstraße, Hofheim am Taunus
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, November 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:35 PM |
| Sport: | cross duathlon |
| Running: | 5 K |
| Cycling: | 20 K |
| Running: | 5 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Bornstraße, Hofheim am Taunus
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
13679/986334/2025-11-27 12:41:04