Marktlauf Bad Hofgastein powered by adidas TERREX INFINITE TRAILS
September 2026
5630 Bad Hofgastein
5630 Bad Hofgastein
Wettbewerbe
- 4.1k
- 4.1k relay
- 5.4k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, September 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:15 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 4.08 K |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Alpen Arena, 5630 Bad Hofgastein
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, September 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 4.08 K |
| Relay: | 3-person relay |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Alpen Arena, 5630 Bad Hofgastein
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, September 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:15 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5.44 K |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Alpen Arena, 5630 Bad Hofgastein
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
16754/976915/2025-09-17 19:11:04