Metro Way 5K & YMCA Youth Races
Wyoming, MI 49519
- 2k
- 5k
- 5k Run & Walk
- 150 Yard
Race Overview
| Date: | expected Wednesday, July 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:28 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 2 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Metro Health - University of Michigan Health Hospital, 5900 Byron Center Ave, Wyoming, MI 49519, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Metro Health - University of Michigan Health Hospital, 5900 Byron Center Ave, Wyoming, MI 49519, US
Race Overview
| Date: | expected Wednesday, July 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:28 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Metro Health - University of Michigan Health Hospital, 5900 Byron Center Ave, Wyoming, MI 49519, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Metro Health - University of Michigan Health Hospital, 5900 Byron Center Ave, Wyoming, MI 49519, US
Race Overview
| Date: | expected Wednesday, July 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:34 PM |
| Sport: | Run & walk |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Metro Health - University of Michigan Health Hospital, 5900 Byron Center Ave, Wyoming, MI 49519, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Metro Health - University of Michigan Health Hospital, 5900 Byron Center Ave, Wyoming, MI 49519, US
Race Overview
| Date: | expected Wednesday, July 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | Yd |
| Maximum number of entries: | 500 starters |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Metro Health - University of Michigan Health Hospital, 5900 Byron Center Ave, Wyoming, MI 49519, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Metro Health - University of Michigan Health Hospital, 5900 Byron Center Ave, Wyoming, MI 49519, US
Nearby accommodations
Contact
23921/971450/2025-07-28 18:41:04