Metropolmarathon
90402 Nürnberg
- 10k
- 13.1M
- 26.2M
Race Overview
| Date: | Sunday, June 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | everybody |
| Course profile: | flat course |
Where are the stops for public transportation?
What:
Public transportation stop nearest the start for all races.
Where:
90762 Fürth, Fürther Freiheit
What:
Public transportation stop nearest the finish for all races.
Where:
90762 Fürth, Fürther Freiheit
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
90762 Fürth, Fürther Freiheit
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
90762 Fürth, Fürther Freiheit
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms, men for all races.
Where:
90762 Fürth, Fürther Freiheit
What:
Changing rooms, women for all races.
Where:
90762 Fürth, Fürther Freiheit
children/youth
Race Overview
| Date: | Sunday, June 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:45 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | everybody |
| Course profile: | rolling course |
Where are the stops for public transportation?
What:
Public transportation stop nearest the start for all races.
Where:
90762 Fürth, Fürther Freiheit
What:
Public transportation stop nearest the finish for all races.
Where:
90762 Fürth, Fürther Freiheit
Pacers
You will recognize pacers by
- conspicuous T-shirts and
- Bib number with target time .
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
90762 Fürth, Fürther Freiheit
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
90762 Fürth, Fürther Freiheit
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms, men for all races.
Where:
90762 Fürth, Fürther Freiheit
What:
Changing rooms, women for all races.
Where:
90762 Fürth, Fürther Freiheit
children/youth
Race Overview
| Date: | Sunday, June 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:45 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | everybody |
| Course profile: | rolling course |
| Time limit: | 6:00 hours |
Where are the stops for public transportation?
What:
Public transportation stop nearest the start for all races.
Where:
90762 Fürth, Fürther Freiheit
What:
Public transportation stop nearest the finish for all races.
Where:
90762 Fürth, Fürther Freiheit
Pacers
You will recognize pacers by
- conspicuous T-shirts and
- Bib number with target time .
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
90762 Fürth, Fürther Freiheit
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
90762 Fürth, Fürther Freiheit
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms, men for all races.
Where:
90762 Fürth, Fürther Freiheit
What:
Changing rooms, women for all races.
Where:
90762 Fürth, Fürther Freiheit
children/youth
Nearby accommodations
Contact
Königstraße 88
90762 Fürth
Germany
Tel.: 0911 9741904
Email: info@metropolmarathon.de
Link:
Website
471/984637/2025-11-20 14:11:02