MOUNTAINMAN Nesselwang presented by Endress+Hauser
Sat, May 9, 2026
87484 Nesselwang
87484 Nesselwang
Wettbewerbe
- 5k Trailrun
- 10k Trailrun
- 13.1M (Trailrun)
- 33k Trailrun
- 26.2M (Trailrun)
- 70k Trailrun
Race Overview
| Date: | Saturday, May 9, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 5 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 387 meters |
Video
Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 387m and descents with a total elevation loss of 387m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Trendsportzentrum, Trendsportweg, 87484 Nesselwang
Race Overview
| Date: | Saturday, May 9, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 18 |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 730 meters |
Video
Age restrictions
Participants must be 18 or older on race day.
Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 730m and descents with a total elevation loss of 730m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Trendsportzentrum, Trendsportweg, 87484 Nesselwang
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1987-1996 |
| M/F 40: | year of birth 1977-1986 |
| M/F 50: | year of birth 1967-1976 |
| M/F 60: | year of birth 1957-1966 |
Race Overview
| Date: | Saturday, May 9, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 22 M |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 18 |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1150 meters |
Video
Age restrictions
Participants must be 18 or older on race day.
Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 1150m and descents with a total elevation loss of 1150m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Trendsportzentrum, Trendsportweg, 87484 Nesselwang
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1987-1996 |
| M/F 40: | year of birth 1977-1986 |
| M/F 50: | year of birth 1967-1976 |
| M/F 60: | year of birth 1957-1966 |
Race Overview
| Date: | Saturday, May 9, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 33 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 18 |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1890 meters |
Video
Age restrictions
Participants must be 18 or older on race day.
Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 1890m and descents with a total elevation loss of 1890m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Trendsportzentrum, Trendsportweg, 87484 Nesselwang
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1987-1996 |
| M/F 40: | year of birth 1977-1986 |
| M/F 50: | year of birth 1967-1976 |
| M/F 60: | year of birth 1957-1966 |
Race Overview
| Date: | Saturday, May 9, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 18 |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2741 meters |
Video
Age restrictions
Participants must be 18 or older on race day.
Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 2741m and descents with a total elevation loss of 2741m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Trendsportzentrum, Trendsportweg, 87484 Nesselwang
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1987-1996 |
| M/F 40: | year of birth 1977-1986 |
| M/F 50: | year of birth 1967-1976 |
| M/F 60: | year of birth 1957-1966 |
Race Overview
| Date: | Saturday, May 9, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 70 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 3 meters |
Video
Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 3m and descents with a total elevation loss of 3m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Trendsportzentrum, Trendsportweg, 87484 Nesselwang
Nearby accommodations
Contact
MOUNTAINMAN® by Plan:Orange GmbH Hasensprung 4 90574 Roßtal/BY Germany
Hasensprung 4
90574 Roßtal
Germany
Tel.: +49 (0)911-14 877 878
Email: info@mountainman.de
Links: Official race info |
Website
Hasensprung 4
90574 Roßtal
Germany
Tel.: +49 (0)911-14 877 878
Email: info@mountainman.de
Links: Official race info |
Website
17237/976594/2025-09-14 13:49:04