MOUNTAINMAN Wintertrail
83242 Reit Im Winkl
- 15k Trailrun
- 15k Hiking
- 22k Trailrun
- 22k Hiking
- 31k Trailrun
- 31k Hiking
- 26.2M (Trailrun)
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 6, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 15 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 80 meters |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Tiroler Straße 37, 83242 Reit Im Winkl
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Tiroler Straße 37, 83242 Reit Im Winkl
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 6, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | hiking |
| Distance: | 15 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 80 meters |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Tiroler Straße 37, 83242 Reit Im Winkl
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Tiroler Straße 37, 83242 Reit Im Winkl
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 6, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 22 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 630 meters |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Tiroler Straße 37, 83242 Reit Im Winkl
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Tiroler Straße 37, 83242 Reit Im Winkl
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 6, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | hiking |
| Distance: | 22 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 630 meters |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Tiroler Straße 37, 83242 Reit Im Winkl
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Tiroler Straße 37, 83242 Reit Im Winkl
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 6, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 31 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 690 meters |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Tiroler Straße 37, 83242 Reit Im Winkl
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Tiroler Straße 37, 83242 Reit Im Winkl
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 6, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | hiking |
| Distance: | 31 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 690 meters |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Tiroler Straße 37, 83242 Reit Im Winkl
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Tiroler Straße 37, 83242 Reit Im Winkl
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 6, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 43 M |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1110 meters |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Tiroler Straße 37, 83242 Reit Im Winkl
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Tiroler Straße 37, 83242 Reit Im Winkl
Nearby accommodations
Contact
Hasensprung 4
90574 Roßtal
Germany
Tel.: +49 (0)911-14 877 878
Email: info@mountainman.de
Links: Official race info |
Website
17233/994035/2026-03-19 12:11:04