Nauener Altstadtlauf
October 2026
14641 Nauen
14641 Nauen
Wettbewerbe
- 2k
- 4k
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, October 11, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 2 K |
| Participants: | children & students |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Martin-Luther-Platz 1 - 14641 Nauen, 14641 Nauen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, October 11, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 4 K |
| Participants: | adults and youth |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | 4-person team (team members race at the same time) |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat 1 miles loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Martin-Luther-Platz 1 - 14641 Nauen, 14641 Nauen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, October 11, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults and youth |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | 4-person team (team members race at the same time) |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat 1 miles loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Martin-Luther-Platz 1 - 14641 Nauen, 14641 Nauen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
26886/982842/2025-10-24 19:31:08