North Sea Beach Marathon
June 2026
6960 Hvide Sande
6960 Hvide Sande
Wettbewerbe
- 4.2k
- 8.4k
- 13.1M
- 26.2M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 4.2 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Metheasvej 6960 Hvide Sande
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Metheasvej 6960 Hvide Sande
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:45 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 8.4 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Metheasvej 6960 Hvide Sande
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Metheasvej 6960 Hvide Sande
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Metheasvej 6960 Hvide Sande
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Metheasvej 6960 Hvide Sande
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Metheasvej 6960 Hvide Sande
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Metheasvej 6960 Hvide Sande
Nearby accommodations
Contact
215/968159/2025-07-04 12:11:01