Pfälzerwald Marathon
September 11 - September 12, 2026
66953 Pirmasens
66953 Pirmasens
Wettbewerbe
- 4.2k (teams)
- 13.1M
- 13.1M (relay)
- 26.2M
- 26.2M relay
Race Overview
| Date: | Friday, September 11, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 4.2 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Messegelände, 66953 Pirmasens
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:45 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is a rolling single-loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Messegelände, 66953 Pirmasens
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:45 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Relay: | 2-person relay |
| Relay handoff point: | 10.5 / 10.5 km |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is a rolling single-loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Messegelände, 66953 Pirmasens
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:15 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is a rolling single-loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Messegelände, 66953 Pirmasens
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:15 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Relay: | 4-person relay |
| Relay handoff point: | 7.5 / 11.5 / 12.6 / 10.5 km |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is a rolling single-loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Messegelände, 66953 Pirmasens
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
516/993586/2026-03-15 16:49:02