Plankenfelser Waldlauf
Sun, July 12, 2026
95515 Plankenfels
95515 Plankenfels
Wettbewerbe
- 3.5k
- 10.7k
- 13.1M
Race Overview
| Date: | Sunday, July 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:40 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 3.5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 13 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 35 meters |
Age restrictions
Participants must be 13 or older on race day.
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 35m and descents with a total elevation loss of 35m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportheim, 95515 Plankenfels
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Youth age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Youth age groups:
| M/F 18: | year of birth 2008 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, July 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10.7 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 15 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 180 meters |
Age restrictions
Participants must be 15 or older on race day.
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 180m and descents with a total elevation loss of 180m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportheim, 95515 Plankenfels
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Youth age groups:
Adult age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Youth age groups:
| M/F 16: | year of birth 2010 |
| M/F 18: | year of birth 2008 |
| M/F 20: | year of birth 2006 |
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1992-1996 |
| M/F 35: | year of birth 1987-1991 |
| M/F 40: | year of birth 1982-1986 |
| M/F 45: | year of birth 1977-1981 |
| M/F 50: | year of birth 1972-1976 |
| M/F 55: | year of birth 1967-1971 |
| M/F 60: | year of birth 1962-1966 |
| M/F 65: | year of birth 1957-1961 |
| M/F 70: | year of birth 1952-1956 |
| M/F 75: | year of birth 1947-1951 |
| M/F 80: | year of birth 1946 and older |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, July 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 20 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 420 meters |
Age restrictions
Participants must be 20 or older on race day.
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 420m and descents with a total elevation loss of 420m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportheim, 95515 Plankenfels
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1992-1996 |
| M/F 35: | year of birth 1987-1991 |
| M/F 40: | year of birth 1982-1986 |
| M/F 45: | year of birth 1977-1981 |
| M/F 50: | year of birth 1972-1976 |
| M/F 55: | year of birth 1967-1971 |
| M/F 60: | year of birth 1962-1966 |
| M/F 65: | year of birth 1957-1961 |
| M/F 70: | year of birth 1952-1956 |
| M/F 75: | year of birth 1947-1951 |
| M/F 80: | year of birth 1946 and older |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
TSV Plankenfels
Lindenweg
95515 Plankenfels
Germany
Email: info@plankenfelser-waldlauf.de
Links: Official race info |
Website
Lindenweg
95515 Plankenfels
Germany
Email: info@plankenfelser-waldlauf.de
Links: Official race info |
Website
4841/991243/2026-01-31 23:05:03