7. Ränn de Uetliberg
Sat, June 27, 2026
8142 Uitikon
8142 Uitikon
Wettbewerbe
- 6.9k
- 6.9k Walk/Nordic walk
- 11.5k
Race Overview
| Date: | Saturday, June 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:09 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 6.9 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Allmendstrasse 30, 8142 Uitikon, CH
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, June 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 6.9 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Allmendstrasse 30, 8142 Uitikon, CH
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, June 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:51 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 11.5 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Allmendstrasse 30, 8142 Uitikon, CH
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
30209/997526/2026-04-15 20:51:06