29. Raiffeisen Schneeberg-Lauf & 14. Schneeberg-Trail
2734 Puchberg am Schneeberg
- 10k Mountain run
- 20k Trailrun
- 31k Trailrun
Race Overview
| Date: | Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | Mountain run |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1200 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Start: Schneeberghalle Puchberg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Start: Schneeberghalle Puchberg
Where are the showers?
What:
Showers, men for all races.
Where:
Start: Schneeberghalle Puchberg
What:
Showers, women for all races.
Where:
Start: Schneeberghalle Puchberg
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Start: Schneeberghalle Puchberg
Age groups
Adult age groups:
| M/F U20: | year of birth 2007-2008 |
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1987-1996 |
| M/F 40: | year of birth 1977-1986 |
| M/F 50: | year of birth 1967-1976 |
| M/F 60: | year of birth 1957-1966 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
dp.event.participants.label
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 20 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Start: Schneeberghalle Puchberg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Start: Schneeberghalle Puchberg
Where are the showers?
What:
Showers, men for all races.
Where:
Start: Schneeberghalle Puchberg
What:
Showers, women for all races.
Where:
Start: Schneeberghalle Puchberg
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Start: Schneeberghalle Puchberg
children/youth
dp.event.participants.label
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 31 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2400 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Start: Schneeberghalle Puchberg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Start: Schneeberghalle Puchberg
Where are the showers?
What:
Showers, men for all races.
Where:
Start: Schneeberghalle Puchberg
What:
Showers, women for all races.
Where:
Start: Schneeberghalle Puchberg
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Start: Schneeberghalle Puchberg
Age groups
Adult age groups:
| M/F U20: | year of birth 2007-2008 |
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 40: | year of birth 1977-1986 |
| M/F 50: | year of birth 1967-1976 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
dp.event.participants.label
dp.event.results.label
Nearby accommodations
Contact
Granatzbühelgasse 7
2734 Puchberg am Schneeberg
Austria
Tel.: 004326363705
Email: info@schneeberglauf.at
Links: Official race info |
Website
4034/990743/2026-01-22 15:51:03