34. Regensburg Marathon
Sun, May 17, 2026
93049 Regensburg
93049 Regensburg
Wettbewerbe
- 10.8k
- 13.1M
- 31.6k
- 26.2M
Race Overview
| Date: | Sunday, May 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10.8 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Infineon Parkplatz (neben Westbad), Messerschmittstraße / Wernerwerkstraße 2, 93049 Regensburg
Race Overview
| Date: | Sunday, May 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
| Time limit: | 05:30:00 hours |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Infineon Parkplatz (neben Westbad), Messerschmittstraße / Wernerwerkstraße 2, 93049 Regensburg
Race Overview
| Date: | Sunday, May 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 31.6 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Infineon Parkplatz (neben Westbad), Messerschmittstraße / Wernerwerkstraße 2, 93049 Regensburg
Race Overview
| Date: | Sunday, May 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
| Time limit: | 05:30:00 hours |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Infineon Parkplatz (neben Westbad), Messerschmittstraße / Wernerwerkstraße 2, 93049 Regensburg
Nearby accommodations
Contact
142/999509/2026-04-25 15:39:01