Citylauf Schwabach
Sun, October 11, 2026
91126 Schwabach
91126 Schwabach
Wettbewerbe
- 5k Walk/Nordic walk
- 5.3k
- 10.2k
- 13.1M
- 13.1M (relay)
- 21.1k Hiking
Race Overview
| Date: | Sunday, October 11, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:40 AM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | everybody |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Königplatz, Schwabach
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Königplatz, Schwabach
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, October 11, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5.3 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Königplatz, Schwabach
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Königplatz, Schwabach
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, October 11, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:10 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10.2 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Königplatz, Schwabach
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Königplatz, Schwabach
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, October 11, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Königplatz, Schwabach
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Königplatz, Schwabach
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, October 11, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:35 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults and youth |
| Relay: | 3-person relay |
| Relay handoff point: | 7 / 7 / 7 km |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Königplatz, Schwabach
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Königplatz, Schwabach
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, October 11, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | hiking |
| Distance: | 21.0975 K |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Königplatz, Schwabach
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Königplatz, Schwabach
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
TV 1848 Schwabach e. V.
Jahnstraße 6
91126 Schwabach
Germany
Tel.: (09122) 25 83
Email: info@schwabacher-citylauf.de
Links: Official race info |
Website
Jahnstraße 6
91126 Schwabach
Germany
Tel.: (09122) 25 83
Email: info@schwabacher-citylauf.de
Links: Official race info |
Website
2030/984040/2025-11-08 22:29:02