RUNSchnellweg Essen - Mülheim
Sat, November 7, 2026
45127 Essen
45127 Essen
Wettbewerbe
- 5k
- 10k
- 13.1M
Race Overview
| Date: | Saturday, November 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:05 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Jakob-Funke-Platz 1, 45127 Essen
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, November 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Jakob-Funke-Platz 1, 45127 Essen
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, November 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:45 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Jakob-Funke-Platz 1, 45127 Essen
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
27052/989129/2025-12-28 21:31:05