28 Rursee-Marathon
November 7 - November 8, 2026
52152 Simmerath
52152 Simmerath
Wettbewerbe
- 5k
- 16.5k Walk/Nordic walk
- 16.5k
- 26.2M
Race Overview
| Date: | Saturday, November 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:30 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Rurstraße 1, Simmerath/Einruhr
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rurstraße 1, Simmerath/Einruhr
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, November 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:30 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 16.5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Rurstraße 1, Simmerath/Einruhr
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rurstraße 1, Simmerath/Einruhr
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, November 8, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 16.5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Rurstraße 1, Simmerath/Einruhr
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rurstraße 1, Simmerath/Einruhr
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, November 8, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Rurstraße 1, Simmerath/Einruhr
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rurstraße 1, Simmerath/Einruhr
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
411/988849/2025-12-26 19:27:02