SoCal's Pirate's 5k/10k Run/Walk
May 2026
Huntington Beach, CA 92649
Huntington Beach, CA 92649
Wettbewerbe
- 1k
- 5k Run & Walk
- 10k Run & Walk
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:45 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 1 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Bolsa Chica State Beach, Corner of Warner and PCH, Huntington Beach, CA 92649, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Bolsa Chica State Beach, Corner of Warner and PCH, Huntington Beach, CA 92649, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | Run & walk |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Bolsa Chica State Beach, Corner of Warner and PCH, Huntington Beach, CA 92649, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Bolsa Chica State Beach, Corner of Warner and PCH, Huntington Beach, CA 92649, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | Run & walk |
| Distance: | 10 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Bolsa Chica State Beach, Corner of Warner and PCH, Huntington Beach, CA 92649, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Bolsa Chica State Beach, Corner of Warner and PCH, Huntington Beach, CA 92649, US
Nearby accommodations
Contact
25482/960668/2025-05-29 08:11:06