South Coast Ultra
August 2026
4791 Borre
4791 Borre
Wettbewerbe
- 5k
- 15k
- 15k Walk
- 30k
- 50k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:45 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 235 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 235m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stengårdsvej 8, 4791 Borre
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 15 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 450 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 450m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stengårdsvej 8, 4791 Borre
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 15 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 450 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 450m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stengårdsvej 8, 4791 Borre
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 30 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 850 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 850m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stengårdsvej 8, 4791 Borre
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 50 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1250 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1250m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stengårdsvej 8, 4791 Borre
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
29114/974642/2025-08-28 10:51:05