22. Sparkassen-Festungslauf
Fri, August 7, 2026
01824 Königstein
01824 Königstein
Wettbewerbe
- 7.7k
- 7.7k Walk/Nordic walk
- 9.4k
Race Overview
| Date: | Friday, August 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:30 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 7.7 K |
| Course profile: | rolling course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Königstein, Festung Königstein
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Friday, August 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:30 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 7.7 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Königstein, Festung Königstein
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Friday, August 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:20 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 9.4 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Königstein, Festung Königstein
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
11745/987311/2025-12-05 11:09:04