32. Zeutschel-Spitzberglauf
Sat, June 20, 2026
72070 Tübingen
72070 Tübingen
Wettbewerbe
- 6.4k
- 8.1k Walk/Nordic walk
- 13.1k
Race Overview
| Date: | Saturday, June 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 6.4 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 12 |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 212 meters |
Age restrictions
Participants must be 12 or older on race day.
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 212m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Tübingen Hirschau, Schulstraße 24, Turn- und Sporthalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Tübingen Hirschau, Schulstraße 24, Turn- und Sporthalle
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:30 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 8.1 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 246 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 246m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Tübingen Hirschau, Schulstraße 24, Turn- und Sporthalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Tübingen Hirschau, Schulstraße 24, Turn- und Sporthalle
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 14 |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 406 meters |
Age restrictions
Participants must be 14 or older on race day.
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 406m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Tübingen Hirschau, Schulstraße 24, Turn- und Sporthalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Tübingen Hirschau, Schulstraße 24, Turn- und Sporthalle
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
TSV Hirschau e. V.
Schulstraße 28 / Sporthalle TSV Hirschau
72070 Tübingen Hirschau
Germany
Links: Official race info |
Website
Schulstraße 28 / Sporthalle TSV Hirschau
72070 Tübingen Hirschau
Germany
Links: Official race info |
Website
5389/981454/2025-10-17 23:29:13