Spring Fling Prairie Dog Half, 10k, & 5k
April 2027
Arvada, CO 80005
Arvada, CO 80005
Wettbewerbe
- 1M
- 5k
- 10k
- 13.1M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 11, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:05 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 1 M |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
13150 W 72nd Ave, Arvada, CO 80005, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
13150 W 72nd Ave, Arvada, CO 80005, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 11, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:45 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
13150 W 72nd Ave, Arvada, CO 80005, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
13150 W 72nd Ave, Arvada, CO 80005, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 11, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:45 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
13150 W 72nd Ave, Arvada, CO 80005, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
13150 W 72nd Ave, Arvada, CO 80005, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 11, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Maximum number of entries: | 205 starters |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
13150 W 72nd Ave, Arvada, CO 80005, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
13150 W 72nd Ave, Arvada, CO 80005, US
Nearby accommodations
Contact
25714/999155/2026-04-24 08:51:05