Stadtlauf Grevesmühlen
Sun, June 21, 2026
23936 Grevesmühlen
23936 Grevesmühlen
Wettbewerbe
- 6.6k Walk
- 6.6k
- 10.9k
Race Overview
| Date: | Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 6.6 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is a rolling single-loop course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Grevesmühlen, Marktplatz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Grevesmühlen, Marktplatz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 6.6 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is a rolling single-loop course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Grevesmühlen, Marktplatz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Grevesmühlen, Marktplatz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10.9 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling 2.8 miles multiple-loop course (multiple laps).
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Grevesmühlen, Marktplatz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Grevesmühlen, Marktplatz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
4538/984640/2025-11-20 14:11:03