39. Starzachlauf
Sun, October 25, 2026
72181 Wachendorf (Starzach)
72181 Wachendorf (Starzach)
Wettbewerbe
- 5.2k
- 10.7k Walk/Nordic walk
- 10.7k
Race Overview
| Date: | Sunday, October 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5.2 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Starzach, Imnauer Str. 50, Mehrzweckhalle Wachendorf
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Starzach, Imnauer Str. 50, Mehrzweckhalle Wachendorf
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, October 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 10.7 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 174 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 174m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Starzach, Imnauer Str. 50, Mehrzweckhalle Wachendorf
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Starzach, Imnauer Str. 50, Mehrzweckhalle Wachendorf
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, October 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10.7 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 206 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 206m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Starzach, Imnauer Str. 50, Mehrzweckhalle Wachendorf
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Starzach, Imnauer Str. 50, Mehrzweckhalle Wachendorf
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
2100/985833/2025-11-22 17:57:02