4. Stoos-Trail
Sat, July 4, 2026
6440 Brunnen
6440 Brunnen
Wettbewerbe
- 10.1k Trailrun
- 13.3k
- 24.1k Trailrun
- 45.4k Trailrun
Race Overview
| Date: | Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10.14 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 500 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 500m and descents with a total elevation loss of 500m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schulstrasse 21, 6440 Ingenbohl, Brunnen (SZ), CH
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schulstrasse 21, 6440 Ingenbohl, Brunnen (SZ), CH
Race Overview
| Date: | Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.3 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1480 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1480m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schulstrasse 21, 6440 Ingenbohl, Brunnen (SZ), CH
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schulstrasse 21, 6440 Ingenbohl, Brunnen (SZ), CH
Race Overview
| Date: | Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 24.06 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1720 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1720m and descents with a total elevation loss of 1720m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schulstrasse 21, 6440 Ingenbohl, Brunnen (SZ), CH
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schulstrasse 21, 6440 Ingenbohl, Brunnen (SZ), CH
Race Overview
| Date: | Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 45.39 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2600 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 2600m and descents with a total elevation loss of 2600m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schulstrasse 21, 6440 Ingenbohl, Brunnen (SZ), CH
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schulstrasse 21, 6440 Ingenbohl, Brunnen (SZ), CH
Nearby accommodations
Contact
29867/983471/2025-11-01 18:49:06