Surfside Beach Marathon
Surfside Beach, TX 77541
- 5k
- 13.1M
- 26.2M
Race Overview
| Date: | expected Saturday, January 30, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Course profile: | flat course |
OverNite Software Surfside Beach Marathon & Half Marathon
This is one of the only marathons run entirely on the sand of the beach itself. The sand is flat and firm at Surfside.
Course
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stahlman Park Pavilion, 77541 Surfside Beach
Race Overview
| Date: | expected Saturday, January 30, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
OverNite Software Surfside Beach Marathon & Half Marathon
This is one of the only marathons run entirely on the sand of the beach itself. The sand is flat and firm at Surfside.
Course
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stahlman Park Pavilion, 77541 Surfside Beach
Race Overview
| Date: | expected Saturday, January 30, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
OverNite Software Surfside Beach Marathon & Half Marathon
This is one of the only marathons run entirely on the sand of the beach itself. The sand is flat and firm at Surfside.
Course
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stahlman Park Pavilion, 77541 Surfside Beach
Nearby accommodations
Contact
1566/991662/2026-02-12 08:41:02