Tharandter-Wald-Lauf
01737 Tharandt
- 5k
- 10k
- 10.5k Nordic walk
- 13.1M
- 30k
Race Overview
| Date: | Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:40 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 60 meters |
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Waldbühne Hartheberg, 01737 Kurort Hartha, Am Hartheberg
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Waldbühne Hartheberg, 01737 Kurort Hartha, Am Hartheberg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Waldbühne Hartheberg, 01737 Kurort Hartha, Am Hartheberg
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms, women for all races.
Where:
Waldbühne Hartheberg, 01737 Kurort Hartha, Am Hartheberg
children/youth
Race Overview
| Date: | Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:45 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 120 meters |
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Waldbühne Hartheberg, 01737 Kurort Hartha, Am Hartheberg
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Waldbühne Hartheberg, 01737 Kurort Hartha, Am Hartheberg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Waldbühne Hartheberg, 01737 Kurort Hartha, Am Hartheberg
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms, women for all races.
Where:
Waldbühne Hartheberg, 01737 Kurort Hartha, Am Hartheberg
children/youth
Race Overview
| Date: | Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:25 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10.5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 200 meters |
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Waldbühne Hartheberg, 01737 Kurort Hartha, Am Hartheberg
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Waldbühne Hartheberg, 01737 Kurort Hartha, Am Hartheberg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Waldbühne Hartheberg, 01737 Kurort Hartha, Am Hartheberg
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms, women for all races.
Where:
Waldbühne Hartheberg, 01737 Kurort Hartha, Am Hartheberg
children/youth
Race Overview
| Date: | Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:20 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 275 meters |
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Waldbühne Hartheberg, 01737 Kurort Hartha, Am Hartheberg
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Waldbühne Hartheberg, 01737 Kurort Hartha, Am Hartheberg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Waldbühne Hartheberg, 01737 Kurort Hartha, Am Hartheberg
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms, women for all races.
Where:
Waldbühne Hartheberg, 01737 Kurort Hartha, Am Hartheberg
children/youth
Race Overview
| Date: | Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:15 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 30 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 330 meters |
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Waldbühne Hartheberg, 01737 Kurort Hartha, Am Hartheberg
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Waldbühne Hartheberg, 01737 Kurort Hartha, Am Hartheberg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Waldbühne Hartheberg, 01737 Kurort Hartha, Am Hartheberg
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms, women for all races.
Where:
Waldbühne Hartheberg, 01737 Kurort Hartha, Am Hartheberg
children/youth
Nearby accommodations
Contact
Dorfhainer Straße 11
01737 Kurort Hartha
Germany
Tel.: 0049-174-3476774
Email: info@tharandterwald-lauf.de
Links: Official race info |
Website
3149/984494/2025-11-19 01:21:03