Vlaschaard Duathlon
August 2026
9240 Zele
9240 Zele
Wettbewerbe
- Duathlon (2,5 km)
- Duathlon (3,5 km)
- Duathlon (43,45 km)
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:30 PM |
| Sport: | duathlon |
| Cycling: | 2 K |
| Running: | 0.5 K |
| Participants: | children |
| Age: | 5 to 12 |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 5 and 12 on race day.
Course
This race is on a flat loop course with multiple laps.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Vlaschaard, 9240 Zele
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:45 PM |
| Sport: | duathlon |
| Cycling: | 3 K |
| Running: | 0.5 K |
| Participants: | children |
| Age: | 5 to 12 |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 5 and 12 on race day.
Course
This race is on a flat loop course with multiple laps.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Vlaschaard, 9240 Zele
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | duathlon |
| Running: | 4 K |
| Cycling: | 37 K |
| Running: | 2.45 K |
| Participants: | adults |
| Age: | 18 to 99 |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | 2-person team (team members race at the same time) |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 18 and 99 on race day.
Course
This race is on a flat loop course with multiple laps.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Vlaschaard, 9240 Zele
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Adult age groups:
| M/F U20: | year of birth 2007-2008 |
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1987-1996 |
| M/F 40: | year of birth 1977-1986 |
| M/F 50: | year of birth 1967-1976 |
| M/F 60: | year of birth 1957-1966 |
| M/F 70: | year of birth 1947-1956 |
| M/F 80: | year of birth 1937-1946 |
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
VZW VLASCHAARD
Vlaschaard 61
9240 9240 ZELE
Belgium
Tel.: 0472341777
Email: eddy.vandriessche@skynet.be
Link:
Website
Vlaschaard 61
9240 9240 ZELE
Belgium
Tel.: 0472341777
Email: eddy.vandriessche@skynet.be
Link:
Website
16423/974670/2025-08-28 15:11:03