Sparkassen Vogtlandlauf
Sat, June 6, 2026
08248 Klingenthal
08248 Klingenthal
Wettbewerbe
- 6k
- 10.5k
- 10.5k Nordic walk
- 24k
Race Overview
| Date: | Saturday, June 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:55 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 6 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sparkasse Vogtland Arena, 08248 Klingenthal
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sparkasse Vogtland Arena, 08248 Klingenthal
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, June 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:05 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10.5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sparkasse Vogtland Arena, 08248 Klingenthal
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sparkasse Vogtland Arena, 08248 Klingenthal
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, June 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10.5 K |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sparkasse Vogtland Arena, 08248 Klingenthal
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sparkasse Vogtland Arena, 08248 Klingenthal
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, June 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:10 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 24 K |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sparkasse Vogtland Arena, 08248 Klingenthal
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sparkasse Vogtland Arena, 08248 Klingenthal
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
3138/1002343/2026-05-12 18:23:02