24. Volksbank-Münster-Marathon
Sun, September 13, 2026
48143 Münster
48143 Münster
Wettbewerbe
- 6.2k
- 10k
- 28k
- 26.2M
- 26.2M relay
Race Overview
| Date: | Sunday, September 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 6.2 K |
| Age: | older than 12 |
| Course profile: | flat course |
| Maximum number of entries: | 350 starters |
| Timing: | not timed |
Video
Age restrictions
Participants must be 12 or older on race day.
Course
This race is on a flat course. The start and finish lines are in different locations.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Prinzipalmarkt
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, September 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Age: | older than 14 |
| Course profile: | flat course |
| Maximum number of entries: | 100 starters |
| Timing: | not timed |
Video
Age restrictions
Participants must be 14 or older on race day.
Course
This race is on a flat course. The start and finish lines are in different locations.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Prinzipalmarkt
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, September 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 28 K |
| Age: | older than 18 |
| Course profile: | flat course |
| Time limit: | 4:15 hours |
| Maximum number of entries: | 500 starters |
Video
Age restrictions
Participants must be 18 or older on race day.
Course
This race is on a flat course. The start and finish lines are in different locations.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Prinzipalmarkt
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, September 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 18 |
| Course profile: | flat course |
| Time limit: | 6:00 hours |
| Maximum number of entries: | 5.000 starters |
Video
Age restrictions
Participants must be 18 or older on race day.
Pacers
Pacers will be available for the following target times: 3:00, 3:15, 3:30, 3:45, 4:00, 4:15, 4:30, 4:45, 5:00, 5:30 and 6:00.
You will recognize pacers by colored balloons marked with the target time .
You will recognize pacers by colored balloons marked with the target time .
Course
This race is on a flat course. The start and finish lines are in different locations.
Where is the start?
What:
Start : for the race: 26.2M .
Where:
Schlossplatz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Prinzipalmarkt
Where are the showers?
What:
Showers: for the race: 26.2M .
Where:
Am Stadtgraben 30 (Gymnasium Paulinum)
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms: for the race: 26.2M .
Where:
Am Stadtgraben 30 (Gymnasium Paulinum)
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, September 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:15 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 14 |
| Relay: | 4-person relay |
| Relay handoff point: | 10.5 / 11 / 10 / 10.7 km |
| Course profile: | flat course |
| Time limit: | 5:45 hours |
| Maximum number of entries: | 1.400 starters |
Video
Age restrictions
Participants must be 14 or older on race day.
Course
This race is on a flat course. The start and finish lines are in different locations.
Where is the start?
What:
Start : for the race: 26.2M relay .
Where:
Schlossplatz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Prinzipalmarkt
Where are the showers?
What:
Showers: for the race: 26.2M relay .
Where:
Am Stadtgraben 30 (Gymnasium Paulinum)
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms: for the race: 26.2M relay .
Where:
Am Stadtgraben 30 (Gymnasium Paulinum)
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
Münster-Marathon e.V.
Windthorststraße 32
48143 Münster
Germany
Tel.: 0049 251 92 77 288
Email: info@volksbank-muenster-marathon.de
Links: Official race info |
Website
Windthorststraße 32
48143 Münster
Germany
Tel.: 0049 251 92 77 288
Email: info@volksbank-muenster-marathon.de
Links: Official race info |
Website
291/983092/2025-10-26 17:24:11