Werraquell-Lauf
August 2026
98666 Masserberg/Fehrenbach
98666 Masserberg/Fehrenbach
Wettbewerbe
- 5k
- 5k Nordic walk
- 12k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zur Werraquelle 23, 98666 Masserberg/Fehrenbach
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | everybody |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zur Werraquelle 23, 98666 Masserberg/Fehrenbach
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 12 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zur Werraquelle 23, 98666 Masserberg/Fehrenbach
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
14192/974619/2025-08-28 10:11:04