West of the River Series
June 2026
Rochester, NY 14626
Rochester, NY 14626
Wettbewerbe
- 5k
- 10k
- 13.1M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, June 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Monroe County, NY, See each event for specific address, Rochester, NY 14626, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Monroe County, NY, See each event for specific address, Rochester, NY 14626, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Monroe County, NY, See each event for specific address, Rochester, NY 14626, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Monroe County, NY, See each event for specific address, Rochester, NY 14626, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, October 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Monroe County, NY, See each event for specific address, Rochester, NY 14626, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Monroe County, NY, See each event for specific address, Rochester, NY 14626, US
Nearby accommodations
Contact
21080/985622/2025-11-22 17:51:09