Wiesent-Challenge Straßenlauf Waischenfeld
October 2026
91344 Waischenfeld
91344 Waischenfeld
Wettbewerbe
- 5k relay
- 6k Nordic walk
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Marktplatz, Waischenfels
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz, Waischenfels
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:15 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 6 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Marktplatz, Waischenfels
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz, Waischenfels
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Marktplatz, Waischenfels
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz, Waischenfels
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
28096/982865/2025-10-24 19:31:10