Zugspitz Ultra Trail by UTMB
June 11 - June 13, 2026
82467 Garmisch-Partenirchen
82467 Garmisch-Partenirchen
Wettbewerbe
- 164k Trailrun
- 29k Trailrun
- 86k Trailrun
- 106k Trailrun
- 16k Trailrun
- 44k Trailrun
- 68k Trailrun
Race Overview
| Date: | Thursday, June 11, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 164 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 8302 meters |
Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 8302m and descents with a total elevation loss of 8302m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Parkweg 8, 82491 Grainau
Race Overview
| Date: | Friday, June 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 29 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1535 meters |
| Maximum number of entries: | 1.500 starters |
Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 1535m and descents with a total elevation loss of 1535m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Parkweg 8, 82491 Grainau
Race Overview
| Date: | Friday, June 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 86 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 4100 meters |
| Maximum number of entries: | 500 starters |
Course
The start and finish lines for this mountain run are in different locations. The course has climbs with a total elevation gain of 4100m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Parkweg 8, 82491 Grainau
Race Overview
| Date: | Friday, June 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 106 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 5293 meters |
| Maximum number of entries: | 1.000 starters |
Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 5293m and descents with a total elevation loss of 5293m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Parkweg 8, 82491 Grainau
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 16 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 490 meters |
| Maximum number of entries: | 1.000 starters |
Course
The start and finish lines for this rolling course are in different locations. The course has climbs with a total elevation gain of 490m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Parkweg 8, 82491 Grainau
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 44 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1920 meters |
| Maximum number of entries: | 1.000 starters |
Course
The start and finish lines for this mountain run are in different locations. The course has climbs with a total elevation gain of 1920m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Parkweg 8, 82491 Grainau
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 68 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2950 meters |
| Maximum number of entries: | 1.000 starters |
Course
The start and finish lines for this mountain run are in different locations. The course has climbs with a total elevation gain of 2950m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Parkweg 8, 82491 Grainau
Nearby accommodations
Contact
PLAN B event company GmbH
Mühlweg 1 b
82054 Sauerlach
Germany
Tel.: 004915155010147
Email: juergen.kurapkat@planb-event.com
Links: Official race info |
Website
Mühlweg 1 b
82054 Sauerlach
Germany
Tel.: 004915155010147
Email: juergen.kurapkat@planb-event.com
Links: Official race info |
Website
4746/986761/2025-11-30 10:51:02